Kerültük a komolyabb spoilereket, amikor a House of Cards második szezonjáról írtunk. Épp ezért nem tértünk ki két fontos karakter sorsára, melyek alakulása meghatározó változásokat hozott a sorozat életében.
Ezekről lesz szó a folytatásban, csak az olvassa tovább, aki már bezúzta az összes részt.
Néha úgy érezzük, hogy egy történet úgy lenne az igazi, úgy lenne tökéletes befejezése, ha meghalna az egyik fő karakter. Klasszikus példa a közelmúltból Brody a Homeland első szezonjának végéről, aki ha bevégzi küldetését és felrobbantja magát, mennybe megy a sorozat. Nem tette, de ha mégis megtette volna, akkor nem biztos, hogy lett volna értelme folytatni a sorozatot, hiszen ő volt a legizgalmasabb karakter. És meg lehet érteni a készítőket is, Damian Lewis-t csak nem írják ki egy évad után! Emiatt vagy sem, a Homeland már közel sem váltott ki akkora lelkesedést, mint az elején, és sosem fogjuk megtudni, hogy mi lett volna, ha.
Nem annyira egyszerű tehát a fontos karakterek kinyírása a sorozatban, és a House of Cards új szezonjában két ilyen eset is előfordult. Persze nem Kevin Spacey és Robin Wright karakterei haltak meg, mégis fontos kitérni rá, hogyan oldották meg.
Gyors és váratlan
A két különböző stratégia közül az első volt az egyszerűbb és váratlanabb, és ez egyben szép példája annak is, hogy a Netflix mekkora szabadságot ad a készítők kezébe, mert szerintem sehol máshol nem merték volna meglépni a dolgot.
A legelső rész végén történt, hogy a Kate Mara által játszott újságíró, Zoe egy metróállomáson találkozott Frankkel (Kevin Spacey), hogy szembesítse mindazzal, amit összerakott Peter Russo halálával kapcsolatban (az idealista, de akaratgyenge politikus sorsa volt a legtragikusabb tavaly, Corey Stoll játszotta kiválóan). Frank nem teketóriázott, és miután meghallgatta a lányt, fogta és a metró elé lökte.
Zoe már annyira közel jár az igazsághoz, hogy sejteni lehetett valami fordulatot, de semmi konkrét jele nem volt annak, hogy ez fog történni. A szerencsés újságírók nagyjából megállták, hogy ne árulják el idő előtt a fordulatot, a sorozat sajtóeseményein a többi színészhez hasonlóan résztvevő Kate Mara is tartotta a száját. A GQ például pont a bemutató előtt egy nappal rakta fel a színésznővel készült anyagot, amiben persze szintén nem esik szó a karaktere sorsáról.
Zoe halálára csak azok számíthattak, akik ismerik a House of Cards eredeti angol változatát, ami csupán négyrészes, és Zoe karaktere az utolsóban meghal. Viszont ők vannak kevesebben, a többséget a sorozat eddig legnagyobb meglepetéseként érte a jelenet. (Itt egy válogatás az internet reakcióiból.)
Lassan a végzet felé
Zoe halála gyors volt és határozott, nem úgy, mint Doug Stamper (Michael Kelly), azaz Frank végletekig lojális kabinetfőnökének az esete. Ő szép lassan haladt a végzete felé és alapvetően nála sem lehetett érezni, hogy mi fog történni.
Doug még az első évadban vette rá a prosti Rachelt (Rachel Brosnahan), hogy segítsen neki kicsinálni Russót, és azóta a lelkiismeretfurdalás, az apai ösztön és a szexuális vágy keverékétől vezérelve istápolta a lányt. Elrejtette az isten háta mögött, munkát szerzett neki és támogatta, de mindig figyelmeztette, hogy el ne járjon a szája.
Rachel persze megismerkedik valakivel, de végül nem is ebből lesz a baj, hanem hogy az évad végén éppen összedőlni látszik Doug kártyavára, és elrobog a lányért, hogy még biztosabb helyre rejtse, vagy ki tudja, mit csináljon vele. Innentől klisék mentén alakul a folytatás, a lány veszélyt szimatol, kiugrik az autóból és az erdőbe rohan, Doug utána, végül a lány lesből támadva egy téglával agyonüti Dougot, és az eddiginél is jobban megrémülve elmenekül az autóval.
Nem is a klisékkel volt igazán bajom, hanem a jelenetig vezető hosszú úttal, ami kicsit unalmas és zavaros volt. Maga Doug sem tudta eldönteni, hogy mit akar a lánytól, leginkább mintha szexuálpszichológusra lett volna szüksége. Ettől függetlenül a halála megrendítő volt, és komor keretet adott az évadnak.