2013 iszonyatosan erős év volt sorozatokban, és kiváló produkciók érkeztek a hagyományos tévécsatornákon túli világról is. A Netflix sorozatai közül írtunk a House of Cardsról, az Orange Is the New Blackről és a tíz év után folytatott Arrested Developmentről, de szóba került a Hulu gyártásban készült kémkomédia,a Wrong Mans is.
A rendhagyó sorozatgyártók társaságához az Amazon is csatlakozott, és nem is egy vagy kettő, hanem rögtön nyolc komédia pilotját tették elérhetővé tavasszal. Ezekre szavazhatott a közönség, és végül a Betas és az Alpha House nyert. A netflixes gyakorlattal szemben a részeket nem egyben öntik a nyakunkba, hanem novembertől kezdve hetente érkeznek. A folytatásban 3-3 rész alapján mondunk véleményt.
Ami a témaválasztást illeti, aktuálisabb nem is lehetne a Betas, hiszen főhősei nem mások, mint egy startup csetlő-botló tulajdonosai, illetve munkatársai, négy jó barát, akik egy minden eddiginél pontosabb találatokat hozó randiprogramot szeretnének sikerre vinni. Trey (Joe Dinicol) a céltudatos, romantikus menedzser, Nash (Karan Soni) szülei bánatára a Stanfordot hagyta ott a vállalkozás miatt, a dagadt szemüveges Mitchell (Charlie Saxton) maga a két lábon járó geek klisé, Hobbes (Jon Daly) pedig a szakadt, drogos 35 éves tag, ami a "szilícium-völgyi időszámítás" szerint azt jelenti, hogy már a 95-diket tapossa.
Ahogy kisebb-nagyobb buktatókon keresztül a négy esetlen főhős a sikerre tör, a hagyományos vígjáték jelleget kölcsönöz a Betasnak, ugyanakkor mindent megtesznek azért is, hogy minél jobban kifordítsák a környezet valóságban is tapasztalt jelenségeit. Nem olyan radikálisan teszik ezt, mint mondjuk a Portlandiában, de a Betas amúgy is inkább egy romantikus komédia vagy feelgood történet, mint startup szatíra. A popkulturális utalásokat azért nem nélkülözi, és a techvilág, illetve a geekkultúra is megkapja a magáét, és az is kiderül, hogy egy Reddit-nyitóoldal ígéretével könnyen lehet fűhöz jutni.
A mellékszereplők közül Ed Begley Jr.-t emeljük ki, aki az internetes befektetőkirály George Murchisont játssza, és hiába azt a figurát hozza, amit már ezerszer láttunk tőle, most is nagyon szórakoztató.
Már a pilot sem volt rossz, de három rész alapján egyértelmű fejlődést is mutat a Betas. Nagyon jól áll neki, amikor nem görcsösen építik fel benne a poénokat, és az is, amikor nincs szükség a vicc kimondására, elmagyarázására, mert magáért beszél a hangulat és a látvány is.
A Betas első részébe még Moby is beugrott cameózni
Történetesen az Alpha House-ban is négy haver nyomul együtt, de kicsit idősebbek és kicsit mással is foglalkoznak.
A főhősök republiklánus szenátorok, akik Washingtonban bérelnek közösen házat. Az első részben még Bill Murray is egy ilyen szenátort játszott pár másodperc erejéig, de karakterét pillanatok alatt elvitte az igazságügyminisztérium, és jött is a helyére egy új lakótárs, a kubai-amerikai nőcsábász Andy Guzman, akinek a szerepében Mark Consuelos tökéletesen játssza a simulékony politikust.
A csapat legnevesebb tagja John Goodman, szerepe szerint Észak-Karolina dörmögő szenátora, aki kiindulásként eléggé tart attól, hogy újraválasztásáért egy sikeres egyetemi kosáredzővel kell majd megküzdenie. Clark Johnson a Wire-ben Gus Haynes volt, az oldschool riporter, itt Robert Bettencourt, a veterán politikus, akinek egy etikai vétség következményeivel kell szembenéznie. A negyedik szenátor Louis Laffer (Matt Malloy), akinek rendre a nemi identitását kezdik ki.
Imádja az amerikai tévé, ha viccet csinálnak a politikából, és az Alpha House is ebbe a sorba illeszkedik. De ha körbenézek a riválisok között, akkor arra jutok, hogy a Veep sokkal harsányabb, a House of Cards sokkal mélyebb, a Parks and Recreation pedig egyszerűen csak viccesebb. Ez egyelőre egy közepes sorozat, de lehetőség még van benne bőven, a harmadik rész például egy elég nagy csattanóval ért véget, érdekel is a folytatás.