Alig tudunk megszólalni, annyira jó elnézni, ahogy a Freaks and Geeks színészei tizenkét évvel a sorozat vége után együtt pózolnak. Az apropót a Vanity Fair aktuális száma adja, ami a magazin történetében az első Comedy Issue, és nem mást hívtak vendégszerkesztőnek, mint Judd Apatowot.
Amíg Apatowot, a 40 éves szűz, a Felkoppintva, az Ananász-expressz és hasonló filmek atyját nagyon sokan ismerik, korai sorozatáról, a Freaks and Geeksről még mindig kevesen hallottak. A sorozat 1980-ban, egy detroiti gimnáziumban játszódott, és 1999-ben kezdte el sugározni az NBC. Tizenkét rész után azonban leálltak a vetítéssel, de hosszú kínlódás után, a rajongók nyomására végül a maradék részeket is leadták. A sorozat körül szép lassan kultusz alakult ki, és valóban, a Freaks and Geeks tényleg az egyik legjobb, legviccesebb tinédzsersorozat. A színészek közül sokan itt alapozták meg a hírnevüket, és sokan közülük a mai napig szerepelnek Apatow produkcióiban.
Most a Vanity Fairben újra összejöttek a színészek, egykoi szerepük szerint gyerekek, szülők és tanárok egyaránt, a magazinban pedig a sorozatról egy speciális oral history összeállítást is el lehet olvasni (a VF korábban hasonló módon dolgozta fel a Maffiózókat vagy a Jóbarátokat is). A fényképeket azoknak is érdemes megnézni, akiknek fogalma sincs, hogy mi ez az egész, mert nagyon szórakoztató rádöbbenni, hogy mennyi azóta sztárrá vált színész szerepelt a sorozatban.
A gárdából talán James Franco, Seth Rogen, Jason Segel és Jason Schwartzmann a legismertebb figurák, de például mielőtt Dawson haverja lett volna, itt szerepelt Busy Philipps, vagy itt tűnt fel Linda Cardellini is, aki aztán szomorúan leépült a Vészhelyzetben. Persze hosszan lehetne még sorolni, John Frances Daleyt mostanában a Dr. Csontban láthatjuk, az egyik legviccesebb tag, Martin Starr ugyanúgy megfordult a New Girlben, mint másik nagy kedvencünk, Lizzy Caplan, Becky Ann Baker pedig legutóbb a Good Wife-ban tűnt fel.
A Vanity Fair teljes fotógalériáját itt tudjátok megnézni, Judd Apatow történetét, ami arról szól, hogy Steve Martin hogyan nem adott neki autogrammot, pedig itt olvashatjátok el.
Muszáj még megemlítenünk, hogy Apatow később elkészítette a Freaks and Geeks párdarabját, az Undeclared című sorozatot is, ami hasonló szórakoztatást nyújt, csak már egy kollégium környezetébe helyezve. Végül nem jöhet más, mint a kihagyhatatlan ziccer, azaz a Freaks and Geeks főcíme, aminél kevés jobbat láttunk azóta.
Kövesd a Cold Opent a Facebookon is!