Félidejéhez érkezett a Mad Men (Reklámőrültek) utolsó szezonja, amit a Breaking Bad befejezéséhez hasonlóan kettévágva, két hétrészes körben tálal az AMC. Az első blokk tehát véget ért, a folytatás jövőre érkezik. Összegzésünkből kiderül, hogy bevált-e a stratégia, és persze az is, hogy mi van Donnal és a nőkkel, továbbá az évad szomorú meglepetése is szóba kerül. Tizenkét pontban szedtük össze a lényeget.
1. Az ügynökséggel mindig történik valami, nehogy unalmas legyen az élet. Most az derült ki, hogy nem működik Roger, Don és a többiek, illetve Ted és Jim között a közös munka, és végül Roger elintézte, hogy a híres McCann Erickson ügynökségbe tagozódva megőrizzék a függetlenségüket, és még jó sok pénzt is kerestek. Az ebből eredő ellentétek várhatóan a befejező részek mozgatórugói lesznek.
2. Sosem volt igazán a központban, mégis az utolsó rész egyik legváratlanabb eseménye volt, hogy meghalt az ügynökségalapító Cooper (Robert Morse). Szegényről leginkább az marad meg, hogy csak cipő nélkül lehetett belépni az irodájába, a kilépése viszont emlékezetes volt, éneklő-táncoló szellemként láthattuk utoljára, Don legnagyobb ámulatára. Robert Morse amúgy egy régi musicalslágert énekelt, aminek az a lényege, hogy az életben a legjobb dolgok ingyen vannak, az eredeti címe is az, hogy The Best Things in Life Are Free, előadása pedig igazi jutalomjáték volt az 1962-ben Tony-díjat nyert színésznek.
3. Don (Jon Hamm) továbbra is nagyon magányos. Előbb nem dolgozott, és mélyebben volt, mint valaha, de az látszott, hogy tehetségét nem vesztette el, és végül visszatért az ügynökséghez. Más kérdés, hogy ott már nemcsak Jim (Harry Hamlin), hanem Joan (Christina Hendricks) sem látta szívesen, de ettől függetlenül sem ugyanaz a szupersztár reklámos, mint volt az elején.
4. Ha valami, az váratlan fordulat volt idén, hogy Dont hidegen hagyták a nők, csak egyszer láttuk szexelni, igaz, az legalább egy ménage à trois volt. Amúgy többen próbálkoztak nála, de mindig nemet mondott, pedig az utolsó epizódban még Meredith, a szőke titkárnő is rámozdult. Őt Stephanie Drake alakítja elbűvölően, többet is játszhatott volna.
5. Ami Don egykori és jelenlegi feleségeit illeti, Betty (January Jones) és Megan (Jessica Paré) keveset szerepeltek, de az utolsó epizódban mindketten benne voltak. Betty unalmas háziasszony pillanatnyilag, Megan pedig sztárocskának készül, de Bettyvel ellentétben vele lehet, már nem találkozunk többet, hiszen ő és Don gyakorlatilag szavak és érzelmek nélkül szakítottak egymással. Megan természetesen bikinit viselt utolsó jelenetében.
6. Peggy egy jottányit sem jutott előre, a befejező részek nagy kérdése lesz, hogy kap-e valaha igazán nagy elismerést. A karakter sajnos nem fejlődött sokat, ami főleg azért csalódás, mert tavaly már izgalmasabb volt a sorsa, mint Doné, erre most kicsit háttérbe szorították. Elisabeth Moss viszont már megint az egyik legjobb teljesítményt nyújtja, aminek az értéket növeli, hogy Jon Hamm árnyékából indulva villog.
7. A Mad Ment is sújtja a jellegzetes sorozatbetegség: a gyerekszereplőkkel nem tudnak mit kezdeni. Don gyerekeit például most szinte egyáltalán nem láttuk, kivéve Sallyt, akinek ugyan nem jutott precízen kidolgozott történetszál, de röpke jeleneteiben Kiernan Shipka megmutatta, hogy az évek során egész jó színész lett belőle.
8. Korábban jóval nagyobb szerep jutott Pete-nek (Vincent Kartheiser), Joannak és persze Rogernek (John Slattery) is, a mostani részekben őket is elhanyagolták kicsit. Kár, elnéztem volna még Pete-et, ahogy Kaliforniában lazul, és nem ártott volna több jellegzetes duma Rogertől sem.
9. A korfestésben hagyományosan erős Mad Men jól tette, hogy behozták a szekrényméretű számítógépeket az irodába, Ginsberg (Ben Feldman) például annyira kikészült, hogy levágta a gépek miatt a mellbimbóját. A zümmögés legyen hatással jövőre is a karakterek sorsára!
10. A befejező rész megható jelenete volt, ahogy a holdraszállást ábrázolták, ami ugye azt is jelenti, hogy még mindig 1969-ben járunk. Jövőre valószínűleg eljutunk 1970-ig, és egyre nehezebb lesz az élet olyan ötvenes években ragadt merev arcoknak, mint Don Draper.
11. A Mad Men pompás évadokat produkált az elején, aztán eléggé ellaposodott, legalábbis önmagához képest mindenképp. A tavalyi drogos évad aztán jól felkavarta az állóvizet, de most újra kicsit unalmas, rágós lett a sorozat. Lehet aztán, hogy a jövőre adásba kerülő, legutolsó részekkel együtt jobban a helyükre kerülnek a dolgok, de a befejező évadját hasonló módon kettévágó Breaking Bad például sokkal jobb összképet mutatott félidőben, mint most a Mad Men. Matthew Weiner irányításában azért lehet bízni, de ahhoz, hogy igazán nagy tévés esemény legyen jövőre a finálé, ennél a hét résznél többet kell mutatni.
12. A nézettség némileg alá is támasztja mindezt, 1,9 millióan nézték a mostani befejezést, szemben a hatodik évad lezárásával, amit 2,7 millióan néztek (ez egyben sorozatcsúcs is, és megegyezik az ötödik évad fináléjának nézőszámával). A mostani adat a második legalacsonyabb a Mad Men történetében, ennél csak a második évad befejezését nézték kevesebben, 1,75 millióan. A mostani történésekhez viszont hozzátartozik, hogy a finálé pont a május utolsó hétfőjén tartott Háborús Hősök Emléknapját (Memorial Day) megelőző vasárnap ment adásba, ez pedig hagyományosan alacsony nézettséget jelent a sorozatok számára.